سوره حج

با سلام

خیلی برام جالبه که سوره حج رو موقعی دارم توی وبلاگم قرار میدم که خودم فردا انشاالله عازم هستم .

انشاالله فردا عازم مدينه هستم . نميدونم چرا حسي به من دست داده كه انگار من ميخوام از شما التماس دعا داشته باشم . شايد در واقع شما بايد منو دعا كنيد تا بتونم از اين سفر استفاده كامل رو ببرم و موقع برگشت آدم ديگه اي باشم و بهتر شده باشم . به هر حال دعام كنيد ! انشاالله كه من هم لايق باشم و بتونم دعا گوي شما باشم .

برای این سوره هم به دلیل نکات بسیار مهمی که دارد دو مقدمه مینویسم ، یکی رو الان و دیگری رو انشاالله بعد از سفر عمره !

مقدمه ای مرتبط با حج :

(آيه 28)- در اين آيه در يك عبارت بسيار فشرده و پر معنى به فلسفه‏هاى مختلف حجّ پرداخته، مى‏فرمايد: آنها به اين سر زمين مقدس بيايند «تا منافع خويش را با چشم خود ببيند» (لِيَشْهَدُوا مَنافِعَ لَهُمْ).

كلمه «منافع» تمام منافع و بركات معنوى و نتايج مادى، فوائد فردى و اجتماعى، فلسفه‏هاى سياسى و اقتصادى و اخلاقى همه را شامل مى‏شود.

آرى! بايد مسلمانان از همه نقاط جهان از ميان تمام قشرها به آنجا رو آورند تا شاهد و ناظر اين منافع باشند.

سپس اضافه مى‏كند: و آنها بيايند و قربانى كنند «و نام خدا را در ايام معينى (كه از دهم ذى الحجه شروع و به سيزدهم پايان مى‏يابد) بر چهار پايانى كه به آنها روزى داده است (به هنگام ذبح) ببرند» (وَ يَذْكُرُوا اسْمَ اللَّهِ فِي أَيَّامٍ مَعْلُوماتٍ عَلى‏ ما رَزَقَهُمْ مِنْ بَهِيمَةِ الْأَنْعامِ).

اشاره به اين كه آنها هميشه از جمله به هنگام ذبح قربانى تمام توجهشان به خدا و قبول درگاه اوست و استفاده از گوشت آن تحت الشعاع آن قرار دارد.

قربانى كردن حيوانات در حقيقت رمزى است براى آمادگى براى قربانى شدن در راه خدا، همان گونه كه در سر گذشت ابراهيم (ع) و اسماعيل (ع) و قربانى او آمده است، آنها با اين عمل اعلام مى‏كنند كه در راه او آماده هر گونه ايثارند حتى بذل جان.

به هر حال قرآن با اين گفتار برنامه شرك آلود بت پرستان را نفى مى‏كند كه به هنگام قربانى نام بتها را مى‏بردند، و اين مراسم توحيدى را به شرك آلوده مى‏ساختند.

 و در پايان آيه مى‏فرمايد: «پس از گوشت حيوانات قربانى، هم خودتان بخوريد و هم بينوايان فقير را اطعام نماييد» (فَكُلُوا مِنْها وَ أَطْعِمُوا الْبائِسَ الْفَقِيرَ).

 سوره حج - آیه های 1 تا 50

سوره حج - آیه های 51 تا 78

!! نوشته شده توسط امیرحسین | 16:38 | یکشنبه ۱۳۸۹/۰۴/۲۰ •